Červenec 2010

Trochu new design...

31. července 2010 v 15:16 | Mája |  !Aktuálně na mých stránkách!
Jak jste si možná už všimli. Máme trochu new design, i když ještě moc ne, snažíme se udělat webík ještě hezčí, takže omluvte ,nikdy nesoulady barev. Teprv, připravujeme a zkoušíme:-)
2

Líbí se ti animka???

30. července 2010 v 5:12 | Mája
Napiš do komentíků!!!!

animace

Morčata pomáhají

29. července 2010 v 14:55 | Mája |  Morčata
Morče je dobrosrdečné a přátelské zvíře. Proto není divu že pomáhají v nemocnicích či v růzdných zařízení(nevím jesli i v Česku). Podívejte se na fotenky-našla jsem na internetuzde článek který jsem našla na stránce"lékořice"

Morče v nemocnici???

Autor:  jh | Datum:  25. 05. 2009 15:48:46
Dobrovolnice Eva Křemenová vystoupila v pátek 22. května v motolské nemocnici na konferenci "Zooterapie ve zdravotnických zařízeních" pořádané Dobrovolnickým centrem Motol s příspěvkem "Zoorehabilitace geriatrických pacientů kombinací morče -pes.
Morče v nemocnici???
Morče tak rozšířilo řadu zvířat používaných v zooterapii, které uváděli ve svých příspěvcích účastníci konference. V nich se objevovali nejen psi, koně, kočky ale také naše morče a potom i velmi neobvyklé druhy zvířat jako jsou strašilky, raci a šneci,  které pro zpestření pobytu dětských i dospělých pacientů používají v Dobrovolnickém centru Motol.
 Eva Křemenová v současné době dochází s pejskem na Oddělení dětské neurologie, s morčetem na geriatrické oddělení a na Oddělení neurologie - JIP. V minulém roce docházela s pejskem i za pacienty geriatrického oddělení. Tam také přišel nápad zpestřit pacientům pobyt i jiným zvířátkem. Z mnoha důvodů nakonec vybrala morče, které si už i přes krátkou dobu svého působení získalo mnoho sympatií. 
Evě Křemenové za její vystoupení moc děkujeme:)))

Okomentuj obrázek!!!!

29. července 2010 v 2:53 | Mája
kočka

Rock guinea pig

28. července 2010 v 3:12 | Mája |  Videa

Odpověď na dotaz

27. července 2010 v 21:34 | Mája |  Poradna
Ahoj, přišel mi na e-mail dopis(spíše dotaz), tak na něj odpovídám

dobrý den,syn má poprvé morčátko,chtěla bych se zeptat,jestli se můžou koupat jednou za týden nebo vůbec?děkuji moc Margita


E-mail od:margitademis@seznam.cz


Odpověď od nás
Morčátka se můžou koupat, ale neprospývá jim to každý týden. Jsou velmi čistotná a ve většině odborných knih se doporučuje pouze občas, v nikterých vůbec. Pokud se už rozhodnete pro mytí se šamponem, vyberte také správný šampon. Dejte také zvýšenou opatrnost u očí, aby se voda ani šampon tam nedostal. Pokud budete potřebovat ještě podrobnější informace buď napište, nebo si můžete zajít na stránku- "stránka pro vaše morče" 

Pro malé děti,dobré:-)

27. července 2010 v 2:00 | Mája |  Videa

Morčata také plavou

27. července 2010 v 1:23 | Mája |  Videa

Pár bodů k zamyšlení

26. července 2010 v 2:52 | Mája |  Co vy a morčata?

Pořizujeme morče

Několik bodů k zamyšlení

 1. Morče se může dožít osmi, vzácně až deseti let. Zamyslete se, zda se o něj můžete po celý jeho život postarat.
 2. Ke spokojenému životu potřebují morčata dostatek prostoru.
 3. Ke zdravému chovu je potřeba udržovat klec v čistotě a dodávat čerstvou potravu. Jste schopni vynaložit dostatek času a námahy?
 4. Seno je základní složkou potravy doma chovaného morčete a mělo by být zvířeti stále k dispozici. Je proto vhodné zajistit si zdroj kvalitního sena.
 5. Morče je společenské zvíře, proto byste se mu měli každý den dostatečně věnovat nebo mu alespoň pořídit kamaráda stejného druhu. Samotné bude trpět.
 6. Pokud morče pořídíte svému dítěti, budete je muset naučit správnému zacházení se zvířetem a i nadále budete muset na zvíře dohlížet vy.
 7. Velice vhodné je poskytnout morčeti možnost výběhu. Budete se ale muset smířit s pár bobečky na koberci, které bude třeba sesbírat, případně s loužičkou, kterou je nutno vyčistit. Také se může stát, že během průzkumu bytu morče okouše tapety nebo nábytek.
 8. Máte někoho, kdo se o morče postará v době vaší nepřítomnosti (dovolená či pobyt v nemocnici)? Pro tyto případy se velice hodí vzájemná pomoc spřátelených chovatelů.
 9. Pokud již máte jiné domácí zvíře, zajistěte, aby stávající ani nové zvíře neutrpělo fyzickou ani emocionální újmu. (Ano, i zvířata mohou žárlit.)
 10. Pokud morče onemocní, je potřeba zajistit mu veterinární péči, která může být významně finančně nákladnější než běžné potřeby. Také je nutno zajistit dopravu k veterináři, i ve večerních nebo nočních hodinách.
 11. Před pořízením jakéhokoliv zvířete se ujistěte, zda někdo z vaší rodiny není alergický na zvířecí chlupy nebo seno.


Jak se mají naše morčátka???

25. července 2010 v 8:04 | Mája
Myslím že po včerejším mém příjezdu už dobře, jsme jako velká parta. Dnes když jsem je šla opět krmit radostně pištěla:-) Morčátka jsou v pohodě už se těším na další pobyt , tentokrát i s jedním morčátkem, chci vzít Lumpíka, ale ještě uvidím. Zatím se mějte Mája
paní sisi

Jak naučit morče na záchůdek???

25. července 2010 v 5:20 | Mája |  Morčata

Jelikož se množí dotazy tohoto typu, snad vše osvětlí tento článek. V první řadě bych chtěla poděkovat Vedz, že mi vnukla myšlenku naučit mé holky chodit na záchůdek a dávala mi cenné rady jak to morčinky naučit. Děkuji také animal, která to naučila morčátka ne s ručníkem, ale hoblinami a poskytla mi v začátcích též cenné rady a děkuji anhelli, že mi toto pomohla zrealizovat:-)
Nemám zkušenost s tím, zda se to naučí i samečci, ale jelikož si píši s jednou majitelkou samečka a jde mu to, tak předpokládám, že ano. Píšu dle vlastní zkušenosti a uvítám jakékoli připomínky a nápady, či zlepšováky. Každé morčátko je individuální a některé se to možná nenaučí vůbec, ale já jsem toho názoru, že morče prasátko není, je to chytré zvířátko a pokud má z něčeho prospěch, tak se bude snažit, jen se mu musí dát příležitost…

TOALETA

U záchůdku pro morčátko je nutné mít vysoký okraj. Morčátko vyskočí velmi vysoko a tak nemusíte mít strach, že tam nevyleze. Okraj toalety by měl být cca 7cm a to z toho důvodu, že když samička čůrá, tak vyšpulí zadeček a hrozí, že okraj přečůrá. Já se s tím setkávám u rohových záchůdků, rohový záchůdek je ideální, ale přední okraj je příliš nízký a morčátko se občas neotočí a přečůrá přes okraj. Vhodná je též jakákoli miska, s vyšším okrajem, musí být ale tak velká, aby se do ní morčátko pohodlně celé vešlo.


Toaletu je vhodné umístit na místo, kde morčátko čůrá nejčastěji, moje holky mají toalety dvě, každou v jednom rohu. Za prvé je svádí čůrat do rohů a za druhé pokud jedna dřepí v toaletě druhá nemá kam jít a počůrala by se mimo. Takže pokud máte morčátek víc a nejsou povahy tulivé, dopřejte jim víc záchodků, pokud to velikost klece umožňuje.
TIP!

Aby se morčátko cítilo v záchůdku dobře, je možné, mu nad záchůdek zavěsit například kovovou kouli se senem. Také je vhodné dát nad záchůdek kus látky nebo prkénko, aby byl zastřešený, morčátka většinou láká v takto útulném místě pobývat, a koule se může zavěsit tak aby byla před záchůdkem.
Pokud máte morčátka jako já, která se ráda válí v toaletách, je vhodné je čistit každý den.
Zabrání se tak zápachu a znečištění kožíšků. Každý den stačí vybrat počůraná místa a dosypat novou podestýlku, zabere to cca 10 minut denně.

NÁPLŇ  TOALETY

ad nejrozšířenější známá přírodní podestýlka ze dřeva
+ měkká pro packy
- pachy pohlcuje cca 1 den, takže je nutné toalety každý den vyčistit


Bentonit např. Biosand 
- absolutně nevhodné, morčátko čůrá tak často, že bentonit nestihne ztvrdnout, a jak v tom morčátko běhá tak se mu vzniklé blátíčko nabalí na nožičky a na chlupy na bříšku a je od toho celé špinavé. Někteří majitelé morčátek používají bentonit a navrch ASAN, prý je to dobré, také možnost, já osobně to vyzkoušené nemám

ASAN - vyrobený z papírového odpadu při výrobě dětských plenek, spousta lidí ho chválí, mně nevyhovoval, jelikož na dně záchodku zželíroval a šel velmi špatně umýt, o zápachu nemluvě, je to potřeba vyzkoušet
+ nepráší a je měkký
- zápach
- některá morčata ho ráda ochutnávají a pak hrozí problémy se zažíváním
Dřevěné peletky např. Jonáš, Cats Best 
+ drží zápach a jsou těžké, tudíž se míň vykopávají
+ vhodné zejména při odjezdu na dovolenou, aby "hlídač" neměl tolik práce
- po počůrání se rozpráší a zašlapou do koberečku
- prý mohou způsobit otlaky, ale v případě, že na ně chodí pouze vykonávat potřebu tak si myslím, že nic takového nehrozí, pro jistotu nožičky prohlížet (moje holky měli peletky v toaletách cca půl roku a nožičky byly zdravé a bez zarudnutí)
Silikagelové podestýlky - např. Magic Pearls, Happy Cat (vyrábí se zrnka různé velikosti od velmi jemné po zrnka velká cca 0,5 cm)
+ drží zápach a vlhkost 
- jsou ostré pro pacičky, hrozí otlaky u obézních morčátek a packy jsou příliš vysušené (moje Dorinka ji snášela výborně, Devince během pár dnů pacičky zarudly)
- některá morčata ho ráda ochutnávají a pak hrozí problémy se zažíváním

Na trhu jsou i další podestýlky jako např. Nature Gold nebo Green Cat, chystám se je vyzkoušet a proto pokud s nimi máte někdo zkušenost nebo je právě zkoušíte, napište mi.

PODESTÝLKA V UBIKACI

Vypozorovala jsem, že morčátko je schopné pochopit na jaký povrch má vykonat potřebu, takže jediné co mohu poradit je, že je podstatné mít v ubikaci jinou podestýlku než v záchodkách. Například pokud máte všude hobliny, do záchůdku dejte pelety.
Starý ručník 
Já jsem to moje holky učila s ručníkem. V celé ubikaci jsem měla dva ručníky a v rozích jsem měla záchůdky. Jelikož mi čůraly i k celé zadní stěně, umístila jsem tam na čas misky od vietnamského jídla s peletkami stejnými jako v záchodkách. Tyto dvě misky jsem odstranila až po několika měsících, kdy se holky naučili chodit 100% na záchůdek. Ručník měl také své opodstatnění kvůli bobečkům, snadno je z něj seberete a umístíte do záchodků. Nevýhodou ručníku je, že pokud máte tak živá morčátka jako já, co několikrát denně dovádí, pak se ručník shrnuje a pokud je morčátko bázlivé, tak se pod něj může schovávat. Výhodou je, že se prostě vypere a nic vám nelítá po obýváku. Hobliny u nás nepřipadaly v úvahu, jelikož máme otevřenou ubikaci a holky opravdu hodně dovádějí…
A až pokud vaše morčátka zvládnou chodit na záchůdek, pak bych teprve dala kobereček…


Hobliny
U hoblin je prý ta výhoda, že i počurané hobliny můžete přemístit do záchodků, jelikož morčátko má velmi citlivý čich a cítí, kde čůralo, vykoná tam potřebu znova. Na rozdíl od ručníků, které prostě musíte vyprat. Možná je to i rychlejší způsob. Záleží na vás, co vám bude vyhovovat.

PRAVIDLA JAK MORČÁTKO NAUČIT POUŽÍVAT ZÁCHODEK

1. Přemisťovat všechny jinde se povalující bobečky do záchodků…

 • morčátko dáme do záchodku, sesbíráme jeho bobíky, dáme mu je tak aby si je očichalo a položíme před něj do záchodku
 • pokud máme hobliny je nutné i počůrané hobliny dát do záchodků a v případě ručníku pokud je už "hodně" počůraný, vyměnit za čistý
 • pozor, natočte morčátko při vkládání do záchodku správným směrem, jinak vám přečůrá okraj

2. Po každém chování dát morčátko rovnou do záchodků, morčátko se vyprazdňuje velmi často a pokud nám začne v náručí kníkat, jistě potřebuje, tím, že ho dáte rovnou do záchodku a zabráníte mu v odchodu jinam ho donutíte vykonat potřebu v místě k tomu určeném…

3. Pokud máte čas, tak každou hodinku či dvě dejte morčátko preventivně do záchůdku a sledujte, co udělá, pokud potřebu, odměňte.

4. Odměňovat, odměňovat, odměňovat...

 • po každém vyprázdnění v záchodku dát ihned odměnu, píšu ihned, jelikož nemá smysl mu dát odměnu, když už v záchodku není nebo třeba za 10 vteřin, to už podle mě není schopné si v hlavičce spojit. Takže odměnu mít připravenou co nejblíže u sebe, nejlépe v ruce, nebo nějaké dózičce, kterou máte při ruce. Vhodné je mít něco co morčítko opravdu motivuje, já používám müsli, případně vlídný tón hlasu nebo pohlazení.
 • Morčátko odměňte, i když přečůrá přes okraj, pokud nestihnete zasáhnout, snažilo se, skočilo do záchůdku a svůj úkol splnilo. Musí následovat odměna.
 • Žádné trestání. Pokud morčátko čůrá přes okraj a vy to vidíte, prostě ho přetočte a přitom řekněte jasně NE, pak ale dejte stejně odměnu. Pokud morčátko čůrá jinde, vemte ho a řekněte NE, dejte ho dodělat potřebu do záchůdku a následně odměňte. Zbytek exkrementů přemístěte před jeho očima do záchůdku…
Každé morčátko je jiné, jedno se to naučí za měsíc, druhé třeba za delší čas a některé možná vůbec. Chce to hodně trpělivosti, nebude to hned. Pokud dojdete do stavu, kdy morčátka chodí na 95% na toaletu, píši na 95%, protože těch 5% tvoří chvíle kdy přestřelí okraj. což se stává i mým holkám, pak můžete dát třeba kobereček. Ideální je bavlněný, který se dá vyprat. Je měkký a morčátka se po něm rádi válejí. Moje holky jsou tak šikovné, že kobereček měním 1x měsíčně, záchodky čistím každý den. Také mi tento způsob přijde ekonomičtější a ekologičtější  Přeji mnoho úspěchů a věřím, že se vám to podaří.V případě dotazů mě kontaktujte na SZ (borrasca) nebo piste do Diskuze:)


Copyright © 28.9.2009 kralici.cz
Autor: Eva Márová (borrasca)

zdroj článku
:www.kralici.cz

Videjko o močátkách

24. července 2010 v 15:42 | Mája |  Videa

Tak už zase tady:-)

24. července 2010 v 15:10 | Mája |  !Aktuálně na mých stránkách!
V první řadě mocinky děkuji SBéčkům, které mě nemazaly. Už jsem zase docela odpočatá a tak článků  tady bude douvám více... a jak si užíváte prázdniny vy??? Mějte se hezky!!!
                                                                                                                  Zdraví Májavítejte

Dlouhostrstá morčata

24. července 2010 v 1:00 | Mája |  Morčata

DLOUHOSRSTÁ PLEMENA

rovná srstvlnitá srst
bez rozetšeltie
Srst je dlouhá, hladká a splývavá, bez rozet. Na hlavě má šeltie srst krátkou, od očí k uším se prodlužuje a za ušima je již srst dlouhá a podél těla splývá volně dolů. Na tvářích je žádoucí dlouhá srst ("licousy"). Kvalitní morčata tohoto druhu mají zcela běžně srst dlouhou kolem 20 cm.
barev je u šeltií oblíbená tříbarevná, černo- i červenostrakatá, želvovinová, chovají se i jednobarevné (červená, bílá, černá)
Péče o srst: je nutné každodenní pročesávání, případně natočení na papírové natáčky. Před výstavou se tato morčata koupou.
Vady: Příliš krátká, případně zacuchaná nebo dokonce zplstnatělá srst.
texel
Texel je vlastně vlnitá šeltie, případně dlouhosrstý rex. Prvně bylo toto plemeno vyšlechtěno v Anglii.
Je to morče bez jediného víru (rozety), jehožsrst je zvlněná, na dotek hebká, dlouhá asi 12 cm. Má být zasazena hluboko v kůži a vyrůstá kolmo k tělu. Na hlavě a na břiše je srst kratší, na břiše tvoří jemné kudrlinky. Trsy dlouhých chlupů se stáčí do spirálek, které rozčesáním zmizí a znovu se stočí po navlhčení srsti.
Nejčastěji se chová v barvě červené, bílé, červeně strakaté, existují i morčata s ruskou kresbou a aguti. Třbarevní texelové nejsou uznáni ve všech zemích
Vady: místa s řidším osrstěním
jedna rozeta na hlavěcoronet
Coronet neboli "korunka" se dá popsat jako dlouhosrstý crested nebo šeltie s rozetou. Však také vznikl v Anglii spojením těchto dvou plemen. Po šeltii zdědil coronet dlouhou splývavou srst, která padá od hlavy dozadu a volně splývá podél těla. Crested dal této nové rase výraznou čelní rozetu. Středový bod rozety je velikosti špendlíkové hlavičky a rozeta musí vytvářet pravidelný, kruhový tvar.
Vady: Velký středový bod rozety, nepravidelný tvar rozety.
merino
Merino - kudrnatý coronet nebo texel s rozetou.
Srst je vlnitá, s rozetou na čele. Tato čelní rozeta je u merina méně nápadná než u coroneta. Je to tím, že vlnitá srst merina od hlavy odstává a tím vír poněkud uzavírá.
"pony" na hlavě a dvě rozety na kyčlíchperuánec
Srst je dlouhá, lesklá, na dotyk hebká. Na tvářích je srst kratší, není však přilehlá jako u šeltie, ale odstává a opticky proto působí delším dojmem. Na kyčlích je po jedné rozetě, které nejsou příliš patrné, neboť velmi dlouhá srst rozety překrývá. Všechna srst od těchto rozet roste směrem k hlavě, proto srst dopředu přes hlavu a přes oči a tvoří ofinu ("pony"). Morče tedy vypadá často úplně stejně zepředu i zezadu. Maximální délka srsti neexistuje. Dlouhá srst se dědí recesivně.
Péči o srst je potřeba věnovat dostatek času a zvíře podle potřeby koupat a srst kartáčovat. Pokud nemáme na tuto péči čas, je lepší takové morče ostříhat. Zastřihuje se také srst chovných jedinců.
alpaka
Alpaka je plemeno s dlouhou a vlnitou srstí, stejně jako u peruánce je pony na hlavě a po jedné rozetě na každé kyčli. V počtu a rozložení rozet je tedy toto plemeno s peruáncem shodné, strukturou srsti se zase shoduje s plemeny texel a merino. Rozety pod dlouhou srstí téměř nejsou vidět.
nejméně 4, ideálně 8 rozet rovnoměrně rozmístěných po těleangora
Morče angorské je vlastně dlouhosrstá rozeta. Tento druh má po těle rozloženy nejméně 4 rozety, žádoucí je jich však více, alespoň 8. Víry nemusí být pravidelně rozloženy, ale pokud jsou, dává se jim přednost. Tyto víry musí být čistého tvaru, velké a kulaté. I u tohoto druhu padá dlouhá srst přes oči, stejně jako u peruánce. Rozety rozložené po těle však činí toto morče jakoby "stále neupravené", neboť víry srst roztáčí do všech stran.
Vady: Zdvojené rozety a srst dělící se do pěšinek - vady rozet jsou dědičné, proto je nutno do chovu vybírat pouze jedince s dobře tvarovanými rozetami.
Angora je zatím neuznané plemeno.
Výše uvedený popis plemene berte jako ideál pro případ, že by k uznání tohoto plemene v budoucnu došlo.
Zdroj článku:www.kralici.cz
Kamarádi:-)

23. července 2010 v 5:00 | Mája |  Videa
Děkujeme za vaše komentáře!!